Foto: Vedran Morin/glas otoka/arhiva
COVID19

COVID-19 Dnevno izvješće županijskih stožera

U posljednja 24 sata zabilježena su 944 nova slučaja zaraze koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 13.152. Među njima su 2223 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 240 pacijenata. Nažalost, od posljedica koronavirusa, preminule su 52 osobe.

Izradio: Sandro Puncet

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno su zabilježene 335.173 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih su 7182 preminule, ukupno se oporavilo 314.839 osoba od toga 2016 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji je trenutno 32.614 osoba. .Do danas je ukupno testirano 1.822.875 osoba, od toga 8370 u posljednja 24 sata.

Zaključno s 1. svibnjem utrošeno je 907.575 doza, a cijepljeno je 707.057 osoba. Prvom dozom cijepljeno je 503.960 osoba, dok je drugom dozom cijepljeno 200.518 osoba. Za 2579 osoba nema podataka kojom dozom su cijepljene.

Svi testni centri u Republici Hrvatskoj

IZVJEŠĆA STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE S PODRUČJA JADRANSKE HRVATSKE

Istarska županija:

Tijekom protekla 24 sata u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 1029 uzoraka briseva na COVID-19. Potvrđene su 2 novozaražene osobe. Izliječeno je 7 osoba.

Trenutno je 117 aktivnih COVID-19 pozitivnih osoba. U mjerama samoizolacije nalazi se 1625 osoba.

U Općoj bolnici Pula, na Odjelu za infektologiju, na liječenju je 80 osoba, a od toga se 9 osoba nalazi u respiracijskom centru. Nažalost, u Općoj bolnici Pula preminula je jedna COVID-19 pozitivna osoba (1939. godište) s pridruženim kroničnim bolestima.

Primorsko-goranska županija:

Iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ i danas stižu podaci koji govore o sve povoljnijoj epidemiološkoj situaciji u našoj Županiji. Jučer su laboratorijski obradili veliki broj, čak 1261 uzorak briseva, među kojima je 120 covid pozitivno. Udio pozitivnih osoba unutar broja testiranih tako je danas, nakon točno dva mjeseca, pao ispod 10 i iznosi 9,5 posto. Dvostruko je veći broj osoba koje su ozdravile, njih 246, pa se broj aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti na području PGŽ smanjio za još 133 osobe te iznosi 2105.

Kako ističu epidemiolozi, vidljiv je i trend pada hospitaliziranih osoba. Prema današnjim podacima Ureda ravnateljstva KBC-a na liječenju imaju 173 pacijenta koji se liječe od COVID-19 bolesti, od kojih je 7 na respiratoru. U Thalassotherapiji Opatija, sekundarnom Covid-19 centru PGŽ, na oporavku se nalazi 27 osoba. Udio hospitaliziranih osoba unutar ukupnog broja aktivnih slučajeva je 9,5 posto.

Tijekom jučerašnjeg dana u KBC-u je, nažalost, preminulo još 6 osoba od COVID-19 bolesti iz PGŽ. Preminule su i 2 osobe koje su stanovnici susjednih županija.

Ličko-senjska županija:

S područja Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata 12 je novooboljelih osoba od COVID-19, 15 osoba je izliječeno. 5 oboljelih osoba je s područja Senja, 2 s područja Gospića, 3 oboljele osobe su s područja Otočca, te po 1 s područja Udbine i Donjeg Lapca. U tijeku je epidemiološka obrada kontakata oboljelih osoba.

Od COVID-19 s područja Ličko-senjske županije ukupno je oboljelo 4369 osoba od čega je 134 aktivnih slučaja, 140 osoba je preminulo te je ukupno izliječeno 4095 osoba. Na liječenju na Covid odjelu OB Gospić trenutno se nalazi 26 osoba.

Na području PU ličko-senjske aktivno je 380 mjera samoizolacije. Provjerom je utvrđeno 1 kršenje izrečenih mjera.

Zadarska županija:

Na području Zadarske županije zabilježeno je 46 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a dvije su osobe preminule. Novooboljeli izolaciju provode na područjima gradova Zadar(21), Benkovac(2), Obrovac(1) i Pag(2) te općina Bibinje(4), Gračac(2), Kali(1), Kukljica(1), Novigrad(2), Pakoštane(2), Pašman(1), Poličnik(2), POsedarje(1), Privlaka(1), Sv.Filip i Jakov(1), Vrsi(1)i Zemunik Donji(1). Većina novooboljelih osoba su kontakti već prethodno oboljelih, a uglavnom je riječ o obiteljskim kontaktima i kontaktima s posla.

Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 458 uzoraka, a pod aktivnim nadzorom je 1611 stanovnika. U Općoj bolnici Zadar s koronavirusom preminule su dvije muške osobe u dobi od 80 i 82 godine. Na svim COVID odjelima Opće bolnice Zadar hospitalizirano je 70 bolesnika od kojih je 9 na respiratoru, a na COVID odjelu biogradske bolnice na liječenju je 19 pacijenata oboljelih od koronavirusa.

U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske evidentirali su jedno kršenje mjere samoizolacije.

Šibensko-kninska županija:

U protekla 24 sata, na području Šibensko-kninske županije 11 osoba je oboljelo od COVID-19 infekcije. Nažalost, preminula je jedna ženska osoba (1956. godište) oboljela od zarazne bolesti COVID- 19, koja se liječila u šibenskoj bolnici. Trenutno je 385 aktivnih slučajeva oboljenja od COVID-19 infekcije. U šibenskoj bolnici liječi se 69 pacijenata, od kojih je 10 spojeno na respirator, a dva na neinvazivnu ventilaciju (NIV). U kninskoj bolnici liječi se 19 pacijenata. Ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u izolaciji.

Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno je 1123 osoba. U posljednja 24 sata uzorkovano je i testirano 116 uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2 virus. Molimo građane da se pridržavaju svih propisanih epidemioloških mjera. Sve informacije vezane uz koronavirus možete pratiti na jedinstvenoj web stranici www.koronavirus.hr.

Splitsko-dalmatinska županija:

Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 763 obrađena testa danas je 121 novooboljela osoba s područja Splitsko-dalmatinske županije pozitivna na COVID infekciju i to iz Splita 50, Imotskog 4, Kaštela 11, Makarske 1, Omiša 4, Sinja 12, Solina 6, Supetra 2, Trilja 5, Trogira 5, Visa 1, Brela 1, Dicma 1, Dugog Rata 3, Dugopolja 1, Klisa 1, Muća 3, Podbablja 2, Prološca 1, Segeta 3, Šestanovca 1, Šolte 1, Tučepi 1 i Zadvarja 1 osoba.

Od ukupnog broja novooboljelih 89 osoba su kontakti prethodno oboljelih dok se ostali epidemiološki obrađuju. Ukupno 1584 osobe nalaze se u samoizolaciji.

Na bolničkom liječenju nalaze se 166 COVID pozitivnih osoba u KBC-u Split dok se 20 osoba nalazi na respiratoru.

Prema izvješću KBC-a Split u protekla 24 sata nema preminulih osoba.

Dubrovačko-neretvanska:

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 18 novih slučajeva zaraze koronavirusom (četiri utvrđeno brzim antigenskim testom). Radi se o osam osoba iz Vele Luke, pet iz Dubrovnika, dvije iz Stona, jednoj iz Blata i Orebića i jednoj osobi koja nema prebivalište na području naše županije. Ukupno je zaraženo šest muških osoba i 12 osoba ženskog spola, a 14 ih ima utvrđenu epidemiološku vezu.

Izliječene su 54 osobe: 22 iz Dubrovnika, deset iz Metkovića, sedam iz Opuzena, pet iz Stona, dvije iz Ploča i Slivnog, jedna iz Konavala, s Mljeta, iz Pojezerja, Zažablja i Župe dubrovačke te jedna osoba koja nema prebivalište na području naše županije. U posljednja 24 sata obrađena su 282 uzorka, a od početka pandemije analizirano je ukupno 65 533 uzorka.

U OB Dubrovnik hospitalizirano je 50 osoba pozitivnih na koronavirus. Tri pacijenta zahtijevaju intenzivnu skrb i svi su na invazivnoj ventilaciji.

U samoizolaciji je 696 osoba, a u posljednja 24 sata nije zabilježeno kršenje mjere samoizolacije. Od početka pandemije zabilježeno je ukupno 678 kršenja mjere samoizolacije. Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

(Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Whatsapp ili Viber broja 091 619 7475, e-poštom na glasotoka@gmail.com ili porukom na Facebook stranicu "Glas otoka")