Vedran Morin/Glas otoka
COVID19

COVID-19 Dnevno izvješće županijskih stožera

U posljednja 24 sata zabilježeno je 410 novih slučajeva zaraze koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 13.812. Među njima je 2 179 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 199 pacijenata. Nažalost, od posljedica koronavirusa, preminulo je 39 osoba.

Izradio: Sandro Puncet

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 308.200 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 6601 preminula, ukupno se oporavilo 287.787 osoba od toga 2227 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji su trenutno 30.644 osobe. Do danas su ukupno testirane 1.703.343 osobe, od toga 2728 u posljednja 24 sata.

Zaključno sa 18. travnjem utrošeno je 693.530 doza, a cijepljene su 553.883 osobe. Prvom dozom cijepljene su 412.143 osobe, dok je drugom dozom cijepljeno 139.647 osoba. Za 2093 osobe nema podataka kojom dozom su cijepljenje.

Svi testni centri u Republici Hrvatskoj

IZVJEŠĆA STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE S PODRUČJA JADRANSKE HRVATSKE

Istarska županija:

Tijekom protekla 24 sata u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 113 uzoraka briseva na COVID-19. Potvrđena je 1 novozaražena osoba. Izliječeno je 16 osoba. Trenutno je 129 aktivnih COVID-19 pozitivnih osoba.

U mjerama samoizolacije nalazi se 1809 osoba.

U Općoj bolnici Pula, na Odjelu za infektologiju, na liječenju je 96 osoba, a od toga se 9 osoba nalazi u respiracijskom centru.

U Istri je cijepljeno 31.281 osoba, od toga 8.452 osobe s dvije doze cjepiva.

Primorsko-goranska županija:

Tijekom protekla dva tjedna došlo je do stagnacije i laganog pada prosječnog broja novooboljelih u PGŽ, što ipak daje dozu optimizma u epidemiološkoj slici županije, rekla je dr. Danijela Lakošeljac iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ. Dodala je da je u prošlom tjednu konačno došlo do stagnacije rasta hospitaliziranih i to nakon dva uzastopna tjedna u kojima se bilježio tjedni porast hospitaliziranih od 50 osoba. Iznijela je i današnje brojke koje, kao i svakog ponedjeljka nisu pravi pokazatelj jer se tijekom nedjelje testiraju samo pacijenti u hitnoći. Tako je laboratorijski obrađeno 235 uzoraka među kojima je bilo 8 Covid pozitivno, što je udio od 3,4 posto.

Ozdravile su 304 osobe i broj aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti na području PGŽ danas iznosi 2855, što je za 297 osoba manje nego jučer.

Prema podacima Ureda ravnateljstva KBC-a Rijeka broj hospitaliziranih pacijenata koji se liječe od COVID-19 bolesti je danas za četiri više i iznosi 204 osobe. Na respiratoru se nalazi 12 osoba. U sekundarnom Covid centru u Thalassotherapiji Opatija nalazi se 21 pacijent. Tijekom jučerašnjeg dana u KBC-u su nažalost preminule 4 osobe. Udio liječenih osoba od COVID-19 bolesti unutar ukupnog broja aktivnih slučajeva i dalje je stabilan te iznosi 7,8 posto. Dr. Lakošeljac rekla je da ćemo do kraj ovog tjedna vidjeti koliko strože mjere koje su na snazi daju rezultate i u brojevima oboljelih.

Ličko-senjska županija:

S područja Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata 9 je novooboljelih osoba od COVID-19, 24 osobe su izliječene. 8 oboljelih osoba je s područja Gospića te jedna s područja Udbine. U tijeku je epidemiološka obrada kontakata oboljelih osoba.

Od COVID-19 s područja Ličko-senjske županije ukupno su oboljele 4126 osoba od čega je 156 aktivnih slučaja, 133 osobe su preminule te je ukupno izliječeno 3837 osoba. Na liječenju na Covid odjelu OB Gospić trenutno se nalaze 33 osobe.

U posljednja 24h provedeno testiranje nad 49 osoba. Na području PU ličko-senjske aktivno je 453 mjere samoizolacije.

Zadarska županija:

Na području Zadarske županije 55 su nova slučaja zaraze koronavirusom, a dvije su osobe preminule. Novooboljeli izolaciju provode na područjima gradova Zadar(28), Benkovac(1), Biograd na Moru(2), Pag(2), Bibinje(5), Gračac(6), Polača(1), Poličnik(2), Preko(1), Starigrad(1), Sukošan(1), Sv.Filip i Jakov(1), Vir(2) i Vrsi(2). Tijekom jučerašnjeg dana testirana su 163 uzorka, pod aktivnim nadzorom je 2246 stanovnika, a od bolesti se oporavilo 144 osoba.

U Općoj bolnici Zadar s koronavirusom preminula je žena u dobi od 85 godina i muškarac u dobi od 83 godine. U Općoj bolnici Zadar na svim COVID odjelima hospitalizirano je 69 bolesnika od kojih je 10 respiratoru, a u Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na Moru na liječenju je 30 pacijenata oboljelih od koronavirusa.

U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske evidentirali su dva kršenje mjere samoizolacije.

Šibensko-kninska županija:

U protekla 24 sata, na području Šibensko-kninske županije 15 osoba je oboljelo od COVID-19 infekcije. Nažalost, preminule su tri osobe, muška osoba (1949. godište) i dvije ženske osobe (1934. i 1935. godište), oboljele od zarazne bolesti COVID-19, koje su se liječile u šibenskoj bolnici.

Trenutno je 476 aktivnih slučajeva oboljenja od COVID-19 infekcije. U šibenskoj bolnici liječi se 69 osoba, od kojih je jedna osoba na respiratoru, dok se u kninskoj bolnici liječi 12 osoba. Ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u izolaciji.

Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno su 1034 osobe. U posljednja 24 sata uzorkovano je i testirano 37 uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2 virus.

U proteklom tjednu, od 12. do 18. travnja 2021. godine, ukupno je oboljelo 745 osoba: 381 osoba s područja Šibenika, 88 osoba s područja Knina, po 64 osobe s područja Drniša i Vodica, 39 osoba s područja Bilica, 22 osobe s područja Ružića, 20 osoba s područja Murtera, 18 osoba s područja Skradina, 13 osoba s područja Unešića, osam osoba s područja Primoštena, šest osoba s područja Tisnog, po pet osoba s područja Rogoznice i Tribunja, tri osobe s područja Pirovca, dvije osobe s područja Kistanja, po jedna osoba s područja Promine i Biskupije te pet osoba koje borave na našem području, a prebivalište im je drugdje.

Molimo građane da se pridržavaju svih propisanih epidemioloških mjera. Sve informacije vezane uz koronavirus možete pratiti na jedinstvenoj web stranici www.koronavirus.hr.

Splitsko-dalmatinska županija:

U Splitsko-dalmatinskoj županiji u posljednja 24 sata testirane su 73 osobe, među kojima je 17 novooboljelih, dok su u bolnici umrle četiri osobe.

Prema izvješću županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, iz Splita je pet zaraženih, iz Kaštela četiri, Podstrane tri te iz Makarske, Sinja, Solina, Dugog Rata i Lovreća po jedna osoba.

Od ukupnog broja novooboljelih sedam osoba su kontakti prethodno oboljelih, dok se ostali epidemiološki obrađuju.

U splitskom KBC-u umrle su četiri osobe – žena u dobi od 75 godina i trojica muškaraca starosti 75, 79 i 85 godina, koji su uz brojne komorbiditete bili i zaraženi.

Ukupno se 1640 ljudi nalazi u samoizolaciji, na bolničkom liječenju je 181 osoba, a 14 ih je na respiratoru.

Dubrovačko-neretvanska:

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je pet novih slučajeva zaraze koronavirusom (četiri utvrđena brzim antigenskim testom). Radi se o tri osobe iz Dubrovnika, jednoj iz Slivnog i jednoj osobi koja nema prebivalište na području naše županije.

Ukupno su zaražene četiri muške osobe i jedna osoba ženskog spola, a troje ih ima utvrđenu epidemiološku vezu. Preminule su dvije osobe iz Dubrovnika; jedna muška osoba (rođ. 1944.g.) i jedna ženska osoba (rođ. 1942.g.).

Izliječeno je 49 osoba: 22 iz Metkovića, devet iz Dubrovnika, četiri iz Konavala, tri iz Kule Norinske, dvije iz Dubrovačkog primorja, Opuzena, Ploča i Pojezerja, jedna iz Stona i Župe dubrovačke te jedna osoba koja nema prebivalište na području naše županije. U posljednja 24 sata obrađen je 51 uzorak, a od početka pandemije analizirano je ukupno 60 626 uzoraka.

U OB Dubrovnik hospitalizirano je 69 osoba pozitivnih na koronavirus. Četiri pacijenta zahtijevaju intenzivnu skrb, od čega su tri na invazivnoj ventilaciji, a jedan na kisiku.

U samoizolaciji su 1002 osobe, a u posljednja 24 sata zabilježena su tri kršenja mjere samoizolacije (dva na granici). Od početka pandemije zabilježeno je ukupno 641 kršenje mjere samoizolacije. Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

(Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Whatsapp ili Viber broja 091 619 7475, e-poštom na glasotoka@gmail.com ili porukom na Facebook stranicu "Glas otoka")