Foto: Vedran Morin/Glas otoka/arhiva
COVID19

COVID-19 Dnevno izvješće županijskih stožera

U posljednja 24 sata zabilježeno je 1565 novih slučajeva zaraze koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 15.668. Među njima je 2105 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 194 pacijenta. Nažalost, od posljedica koronavirusa, preminulo je 39 osoba.

Izradio: Sandro Puncet

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 307.790 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih su 6562 preminule, ukupno se oporavilo 285.560 osoba od toga 2142 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji je trenutno 32.040 osoba. Do danas je ukupno testirano 1.700.615 osoba, od toga 7535 u posljednja 24 sata.

Zaključno sa 17. travnjem utrošeno je 691.265 doza, a cijepljeno je 552.559 osoba. Prvom dozom cijepljeno je 411.760 osoba, dok je drugom dozom cijepljeno 138.706 osoba. Za 2093 osobe nema podataka kojom dozom su cijepljenje.

Svi testni centri u Republici Hrvatskoj

IZVJEŠĆA STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE S PODRUČJA JADRANSKE HRVATSKE

Istarska županija:

Tijekom protekla 24 sata u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 317 uzoraka briseva na COVID-19. Potvrđeno je 7 novozaraženih osoba. Kod 6 osoba radi se o dolasku iz mjera samoizolacije ili bliskom kontaktu već poznate pozitivne osobe. U epidemiološkoj obradi nalazi se 1 osoba.

Izliječeno je 13 osoba. Trenutno je 144 aktivnih COVID-19 pozitivnih osoba. U mjerama samoizolacije nalazi se 1767 osoba.

U Općoj bolnici Pula, na Odjelu za infektologiju, na liječenju je 89 osoba, a od toga se 10 osoba nalazi u respiracijskom centru.

Primorsko-goranska županija:

U Primorsko-goranskoj županiji je danas 246 novooboljelih te 415 ozdravljenih osoba. Prema riječima epidemiologa NZZJZ PGŽ, postepeno pada broj novozaraženih. Naime, broj aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti na području županije danas se značajno smanjio, za čak 172 osobe. Ukupno je to danas 3152 aktivna slučaja.

Tijekom jučerašnjeg dana laboratorijski je obrađen 1131 uzorak. Udio pozitivnih osoba unutar broja laboratorijski obrađenih testova je tako danas također značajno smanjen i iznosi 21.7%.

Prema podacima Ureda ravnateljstva KBC-a broj hospitaliziranih pacijenata koje se liječe od COVID-19 bolesti je 199. Na respiratoru se danas nalazi 10 osoba, 1 manje nego jučer. U Thalassotherapiji Opatija, sekundarnom Covid-19 centru PGŽ, na liječenju je 20 pacijenata, što je 7 manje nego jučer, i svi su u dobrom zdravstvenom stanju.

Tijekom jučerašnjeg dana u KBC-u je, nažalost, preminulo 7 osoba iz PGŽ i 1 osoba iz Ličko-senjske županije. Udio hospitaliziranih osoba od COVID-19 bolesti unutar ukupnog broja aktivnih slučajeva i dalje iznosi stabilnih 6.9%.

Ličko-senjska županija:

S područja Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata 27 je novooboljelih osoba od COVID-19, 28 osoba je izliječeno te su dvije osobe preminule. 8 oboljelih osoba je s područja Gospića, 6 s područja Novalje, 5 oboljelih osoba s područja Otočca, 3 s podučja Plitvičkih jezera, po 2 s područja Perušića i Senja te jedna s područja Brinja. U tijeku je epidemiološka obrada kontakata oboljelih osoba.

Na Covid odjelu OB Gospić preminula je jedna ženska osoba (1947.) s područja Gospića te jedna muška osoba (1931.) s područja Gospića. Na Covid odjelu OB Gospić preminula je i jedna ženska osoba (1931.) s područja Gračaca. Prema mjestu prebivališta preminula osoba će biti evidentirana u ukupnom broju preminulih osoba Zadarske županije.

Od COVID-19 s područja Ličko-senjske županije ukupno su oboljele 4117 osoba od čega je 171 aktivan slučaj, 133 osobe su preminule te je ukupno izliječeno 3813 osoba. Na liječenju na Covid odjelu OB Gospić trenutno se nalaze 33 osobe.

Na području PU ličko-senjske aktivno je 460 mjera samoizolacije.

Zadarska županija:

Na području Zadarske županije 89 je novih slučajeva zaraze koronavirusom, a 4 su osobe preminule. Novozaraženi izolaciju provode na područjima gradova Zadar(49), Benkovac(7),, Biograd(1), Nin(2), Obrovac(2), Pag(2), Bibinje(3), Galovac(2), Gračac(2), Jasenice(1), Kali(1), Kolan(1), Poličnik(3), Posedarje(3), Preko(2), Privlaka(1), Ražanac(1), Sukošan(4) i Škabrnja(2).

Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 406 uzoraka, pod aktivnim nadzorom je 2466 stanovnika, a od bolesti se oporavilo 225 osoba.

U Općoj bolnici Zadar s koronavirusom preminule su tri muške osobe u dobi od 67, 79 i 81 godine te muškarac u dobi od 87 godina u Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na moru. Na svim COVID odjelima hospitalizirano je 68 pacijenata od kojih je 10 osoba, a u Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na Moru na liječenju su 28 bolesnika oboljela od koronavirusa.

U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske evidentirali su jedno kršenje mjere samoizolacije. Sve mjere za Zadarsku županiju koje su bile na snazi do danas, produljuju se do 2. svibnja 2021.

Šibensko-kninska županija:

U protekla 24 sata, na području Šibensko-kninske županije 20 osoba je oboljelo od COVID-19 infekcije. Nažalost, preminula je starija ženska osoba, oboljela od zarazne bolesti COVID-19, koja se liječila u šibenskoj bolnici. Trenutno je 453 aktivna slučaja oboljenja od COVID-19 infekcije. U šibenskoj bolnici liječi se 68 osoba, od kojih su dvije osobe na respiratoru, dok se u kninskoj bolnici liječi 11 osoba. Ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u izolaciji.

Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno su 1200 osoba. U posljednja 24 sata uzorkovano je i testirano 74 uzorka za testiranje na SARS-CoV-2 virus. Molimo građane da se pridržavaju svih propisanih epidemioloških mjera. Sve informacije vezane uz koronavirus možete pratiti na jedinstvenoj web stranici www.koronavirus.hr.

Splitsko-dalmatinska županija:

Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 1003 obrađena testa danas je 317 novooboljelih osoba s područja Splitsko-dalmatinske županije pozitivno na COVID infekciju i to iz Splita 127, Hvara 2, Imotskog 6, Kaštela 37, Makarske 15, Omiša 11, Sinja 14, Solina 22, Trilja 1, Trogira 17, Vrgorca 1, Vrlike 2, Baške Vode 4, Brela 1, Dugog Rata 2, Dugopolja 3, Gradca 1, Hrvaca 4, Jelse 1, Klisa 7, Lećevice 1, Lovreća 2, Marine 7, Milne 1, Muća 1, Okruga 1, Podbablja 5, Podgore 2, Podstrane 6, Primorskog Doca 1, Prološca 3, Pučišća 1, Segeta 2, Tučepi 3, Zagvozda 1, Zmijavaca 1 i Ciste Provo 1 osoba. Od ukupnog broja novooboljelih 223 osobe su kontakti prethodno oboljelih dok se ostali epidemiološki obrađuju.

Ukupno 1776 osoba nalazi se u samoizolaciji.
Na bolničkom liječenju nalaze se 182 COVID pozitivne osobe u KBC-u Split dok se 13 osoba nalazi na respiratoru.

Prema izvješću KBC-a Split u protekla 24 sata preminule su tri osobe; jedna ženska osoba stara 83 godine i dvije muške osobe stare 66 i 84 godine od kojih je jedna s područja Dubrovačko-neretvanske županije. Osobe su uz brojne komorbiditete bile pozitivne i na covid infekciju

Dubrovačko-neretvanska:

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježena su 52 nova slučaja zaraze koronavirusom (16 utvrđeno brzim antigenskim testom). Radi se o 22 osobe iz Dubrovnika, osam iz Župev dubrovačke, pet iz Konavala i Vele Luke, dvije iz Metkovića, Ploča i Stona, jednoj iz Kule Norinske, Opuzena, Slivnog i s Mljeta te dvije osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije.

Ukupno je zaražena 31 muška i 21 osoba ženskog spola, a 36 ih ima utvrđenu epidemiološku vezu.

Izliječeno je 85 osoba: 35 iz Dubrovnika, 15 iz Metkovića, 14 iz Ploča, četiri iz Konavala i Kule Norinske, tri iz Zažablja i Župe dubrovačke, dvije iz Opuzena i Pojezerja, jedna iz Orebića i dvije osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije. U posljednja 24 sata obrađena su 272 uzorka, a od početka pandemije analizirano je ukupno 60 575 uzoraka.

U OB Dubrovnik hospitalizirano je 68 osoba pozitivnih na koronavirus. Šest pacijenata zahtijeva intenzivnu skrb, od čega su četiri na invazivnoj ventilaciji, jedan na neinvazivnoj, a jedan na kisiku..

U samoizolaciji je 1105 osoba, a u posljednja 24 sata nije zabilježeno kršenje mjere samoizolacije. Od početka pandemije zabilježeno je ukupno 638 kršenja mjere samoizolacije.

Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

(Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Whatsapp ili Viber broja 091 619 7475, e-poštom na glasotoka@gmail.com ili porukom na Facebook stranicu "Glas otoka")