Foto: Vilson Berisha/Glas otoka/arhiva
COVID19

COVID-19 Dnevno izvješće županijskih stožera

U posljednja 24 sata zabilježeno je 2627 novih slučajeva zaraze koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 16.284. Među njima je 2014 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 182 pacijenta. Nažalost, zbog posljedica koronavirusa, preminulo je 37 osoba.

Izradio: Sandro Puncet

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 306.225 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 6523 preminulo, ukupno se oporavilo 283.418 osoba od toga 2359 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji su trenutno 32.994 osobe. Do danas je ukupno testirano 1.693.080 osoba, od toga 9429 u posljednja 24 sata.

Zaključno s 16. travnjem utrošeno je 671.839 doza, a cijepljeno je 539.487 osoba. Prvom dozom cijepljeno je 405.097 osoba, dok su drugom dozom cijepljene 132.352 osobe. Za 2038 osoba nema podataka kojom dozom su cijepljenje.

Svi testni centri u Republici Hrvatskoj

IZVJEŠĆA STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE S PODRUČJA JADRANSKE HRVATSKE

Istarska županija:

Tijekom protekla 24 sata u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 364 uzoraka briseva na COVID-19. Potvrđeno je 20 novozaraženih osoba. Kod 14 osoba radi se o dolasku iz mjera samoizolacije ili bliskom kontaktu već poznate pozitivne osobe. Kod 1 osobe epidemiološki se radi o uvezenom slučaju s područja: Rijeka (1). U epidemiološkoj obradi nalazi se 5 osoba.

Izliječeno je 13 osoba. Trenutno je 151 aktivnih COVID-19 pozitivnih osoba. U mjerama samoizolacije nalazi se 1761 osoba.

U Općoj bolnici Pula, na Odjelu za infektologiju, na liječenju su 81 osoba, a od toga se 8 osoba nalazi u respiracijskom centru. Nažalost, u Općoj bolnici Pula preminula je jedna COVID-19 pozitivna osoba (1951. godište) s pridruženim kroničnim bolestima.

Primorsko-goranska županija:

U Primorsko-goranskoj županiji je danas 318 novooboljelih, dok je 217 osoba ozdravilo. Ukupno je tijekom jučerašnjeg dana laboratorijski obrađeno 1126 uzoraka. Udio pozitivnih osoba unutar broja laboratorijski obrađenih testova danas iznosi 28.2%.

Broj aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti na području PGŽ iznosi 3324. Prema podacima Ureda ravnateljstva KBC-, broj hospitaliziranih pacijenata koje se liječe od COVID-19 bolesti je danas smanjen za 2 pacijenata i iznosi 195. Na respiratoru se nalazi 11 osoba.

U Thalassotherapiji Opatija, sekundarnom Covid-19 centru PGŽ, na liječenju je 27 pacijenata, a njihov oporavak ide dobro i svi su u dobrom zdravstvenom stanju. Tijekom jučerašnjeg dana su u KBC-u, nažalost, preminule 4 osobe od kojih je jedna iz susjedne, Ličko-senjske županije. Udio hospitaliziranih osoba od COVID-19 bolesti unutar ukupnog broja aktivnih slučajeva i dalje iznosi stabilnih 6.7%.

Ličko-senjska županija:

S područja Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata 24 su novooboljele osobe od COVID-19, 46 osoba je izliječeno. 10 oboljelih osoba je s područja Gospića, po 4 s područja Otočca i Perušića te po 2 oboljele osobe s područja Plitvičkih Jezera, Senja i Novalje. U tijeku je epidemiološka obrada kontakata oboljelih osoba.

Od COVID-19 s područja Ličko-senjske županije ukupno je oboljelo 4090 osoba od čega je 174 aktivnih slučaja, 131 osoba je preminula te je ukupno izliječeno 3785 osoba. Na liječenju na Covid odjelu OB Gospić trenutno se nalazi 40 osoba.

U posljednja 24h provedeno testiranje nad 108 osoba. Na području PU ličko-senjske aktivno je 335 mjera samoizolacije.

Zadarska županija:

Na području Zadarske županije 170 je novih slučajeva zaraze koronavirusom, a dvije su osobe preminule. Novooboljeli izolaciju provode na područjima gradova Zadar(96), Benkovac(3), Biograd(3), Nin(1), Obrovac(5), Pag(2), Bibinje(6), Gračac(1), Kali(1), Kolan(1), Pakoštane(5), Pašman(1), Polača(2), Poličnik(4), Posedarje(11), Preko(2), Privlaka(2), Ražanac(3), Stankovci(3), Starigrad(3), Sukošan(4), Sv.Filip i Jakov(2), Vir(4) i Zemunik Donji(5).

Dio novozaraženih testiran je prije dva dana no tek su jučer obrađeni njihovi podatci koji su pribrojeni današnjem izvješću. Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 439 uzoraka, a pod aktivnim nadzorom je 2610 stanovnika.

U Općoj bolnici Zadar prilikom zaprimanja na hitni bolnički prijem preminuli su 84-godišnja žena i 87-godišnju muškarac kod kojih je naknadno utvrđeno da su bili zaraženi koronavirusom. U Općoj bolnici Zadar na svim COVID odjelima hospitalizirana su 62 bolesnika od kojih je 10 na respiratoru, a u Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na Moru na liječenju je 28 pacijenata oboljelih od koronavirusa.

U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske nisu evidentirali kršenje mjere samoizolacije.

Šibensko-kninska županija:

U protekla 24 sata, na području Šibensko-kninske županije 126 osoba je oboljelo od COVID-19 infekcije. Nažalost, preminula je starija muška osoba, oboljela od zarazne bolesti COVID-19, koja se liječila u šibenskoj bolnici. Trenutno je 556 aktivnih slučajeva oboljenja od COVID-19 infekcije. U šibenskoj bolnici liječi se 67 osoba, od kojih su dvije osobe na respiratoru, dok se u kninskoj bolnici liječi osam osoba. Ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u izolaciji.

Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno su 1796 osoba. U posljednja 24 sata uzorkovano je i testirano 302 uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2 virus. Molimo građane da se pridržavaju svih propisanih epidemioloških mjera. Sve informacije vezane uz koronavirus možete pratiti na jedinstvenoj web stranici www.koronavirus.hr

Splitsko-dalmatinska županija:

Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 993 obrađena testa danas je 312 novooboljelih osoba s područja Splitsko-dalmatinske županije pozitivno na COVID infekciju. Od ukupnog broja novooboljelih 221 osoba su kontakti prethodno oboljelih dok se ostali epidemiološki obrađuju.

Ukupno 1874 osoba nalazi se u samoizolaciji. Na bolničkom liječenju nalaze se 167 COVID pozitivnih osoba u KBC-u Split dok se 15 osoba nalazi na respiratoru.

Prema izvješću KBC-a Split u protekla 24 sata preminulo je pet osoba; tri ženske osobe stare 80, 79 i 73 godine i dvije muške osobe stare 84 i 68 godina od kojih jedna s područja Brodsko-posavske županije. Osobe su uz brojne komorbiditete bile pozitivne i na covid infekciju.

Dubrovačko-neretvanska:

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 100 novih slučajeva zaraze koronavirusom (31 utvrđen brzim antigenskim testom). Radi se o 22 osobe iz Metkovića, 20 iz Dubrovnika, deset iz Opuzena, osam iz Ploča i Župe dubrovačke, pet iz Stona, četiri iz Konavala, Kule Norinske, Orebića i Smokvice, tri iz Korčule, jednoj iz Lumbarde, Pojezerja i Trpnja te pet osoba koje nemaju prebivalište na području naše županije.

Ukupno je zaraženo 46 muških i 54 osobe ženskog spola, a 71 ih ima utvrđenu epidemiološku vezu. Preminule su dvije osobe; jedna ženska osoba iz Metkovića (rođ. 1930.g.) i jedna muška osoba iz Dubrovačkog Primorja (rođ. 1951.g.).

Izliječene su 104 osobe: 37 iz Dubrovnika, 24 iz Metkovića, devet iz Vele Luke, osam iz Kule Norinske, pet iz Župe dubrovačke, četiri iz Konavala, i Ploča, tri iz Orebića, dvije iz Blata, Stona i Dubrovačkog primorja, jedna iz Opuzena i Pojezerja i dvije osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije. U posljednja 24 sata obrađeno je 460 uzoraka, a od početka pandemije analizirano je ukupno 60 303 uzorka.

U OB Dubrovnik hospitalizirano je 65 osoba pozitivnih na koronavirus. Šest pacijenata zahtijeva intenzivnu skrb, od čega su četiri na invazivnoj ventilaciji, jedan na neinvazivnoj, a jedan na kisiku..

U samoizolaciji je 1126 osoba, a u posljednja 24 sata nije zabilježeno kršenje mjere samoizolacije. Od početka pandemije zabilježeno je ukupno 638 kršenja mjere samoizolacije. Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

(Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Whatsapp ili Viber broja 091 619 7475, e-poštom na glasotoka@gmail.com ili porukom na Facebook stranicu "Glas otoka")