Vedran Morin/Glas otoka
COVID19

COVID-19 Dnevno izvješće županijskih stožera

U posljednja 24 sata zabilježeno je 3217 novih slučajeva zaraze koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 12.767. Među njima je 1756 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 171 pacijent. Nažalost, od posljedica koronavirusa, preminulo je 36 osoba.

Izradio: Sandro Puncet

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 285.765 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 6185 preminulo, ukupno se oporavilo 266.813 osoba, od toga 1775 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji su trenutno 28.763 osobe. Do danas je ukupno testirano 1.610.669 osoba, od toga 11.216 u posljednja 24 sata.

Zaključno sa 7. travnjem utrošeno je 533.409 doza, a cijepljeno je 432.601 osoba. Prvom dozom cijepljene su 330.142 osobe, dok je drugom dozom cijepljeno 100.808 osoba. Za 1651 osobu nema podataka kojom dozom su cijepljenje.

Svi testni centri u Republici Hrvatskoj

IZVJEŠĆA STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE S PODRUČJA JADRANSKE HRVATSKE

Istarska županija:

Tijekom protekla 24 sata u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 381 uzoraka briseva na COVID-19. Potvrđeno je 14 novozaraženih osoba. Kod 10 osoba radi se o dolasku iz mjera samoizolacije ili bliskom kontaktu već poznate pozitivne osobe. Kod 2 osobe epidemiološki se radi o uvezenom slučaju s područja: Zagreb (2). U epidemiološkoj obradi nalaze se 2 osobe.

Izliječeno je 11 osoba. Trenutno je 130 aktivnih COVID-19 pozitivnih osoba. U mjerama samoizolacije nalazi se 1395 osoba.

U Općoj bolnici Pula, na Odjelu za infektologiju, na liječenju je 75 osoba, a od toga se 9 osoba se nalazi u respiracijskom centru. Nažalost, u Općoj bolnici Pula preminula je jedna COVID-19 pozitivna osoba (1939. godište) s pridruženim kroničnim bolestima.

Primorsko-goranska županija:

Ravnatelj NZZJZ PGŽ Vladimir Mićović rekao je da se nastavlja zahtjevna i teška epidemiološka situacija u Primorsko-goranskoj županiji gdje je zabilježeno 428 novooboljelih osoba, dok je 113 osoba ozdravilo. Ukupno je tijekom jučerašnjeg dana laboratorijski obrađeno 1264 uzoraka. Udio pozitivnih osoba unutar broja laboratorijski obrađenih testova iznosi 33,9 posto, što je na razini prošlih tjedana. Broj aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti na području PGŽ je 3054.

Glavni epidemiolog Dobrica Rončević je rekao kako je ova situacija nastavak negativnog trenda koji govori da smo, kako se čini, na vrhuncu ovog epidemijskog vala te kako će vjerojatno postojati potreba da se dodatno mjere pojačaju o čemu će Stožer CZ PGŽ raspravljati u petak.

“Predložit ćemo stoga zatvaranje svih ugostiteljskih objekata, s tim da im ostaje mogućnost dostave, zatim trgovačkih centara, osim neophodnih trgovina za svakodnevni život (hranom i higijenskim potrepštinama), škole će vjerojatno ostati na online nastavi. Nadamo se da će takvo zatvaranje kratko trajati, odnosno predložit ćemo zatvaranje na svega tjedan dana, pa ako dođe do smirivanja brojki možemo razmišljati o obustavi. Svjesni smo posljedica zatvaranja, kao i posljedica prevelikog broja oboljelih u bolničkom sustavu. Moramo biti svjesni da su to neophodne mjere jer je ovo udar na zdravstveni standard našeg stanovništva, također smo na pragu nove turističke sezone te se moramo epidemiološki kvalificirati među konkurencijom drugih turističkih zemalja. Moramo smanjiti taj epidemijski val jer ćemo imati veliki problem na turističkom tržištu”, rekao je Rončević.

Thalassotherapija Opatija od jučer je ponovno sekundarni Covid centar za smještaj pacijenata na oporavku. Prema riječima ravnatelja Viktora Peršića, na raspolaganju su 34 postelje te cijeli tim na čelu s četiri liječnika. Istaknuo je kako u Thalassotherapiju dolaze pacijenti koji više nisu infektivni, ali zbog težine kliničke slike zahtijevaju akutno liječenje.

Ravnatelj KBC Rijeka Alen Ružić rekao je kako je situacija radi pritiska Covid bolesnika, ali i svih ostalih bolesnika koji dolaze u KBC Rijeka, vrlo ozbiljna i pritisak je vrlo velik.

“Danas je u KBC 184 bolesnika što predstavlja u apsolutnom broju određeno smanjenje u odnosu na jučer. Od 184 pacijenata, broj onih koji trebaju intenzivnu skrb je 32 što je za tri više nego jučer. To dodatno potvrđuje težinu situacije i opravdanost suradnje uspostavljene s Thalassotherapijom. Na respiratoru je 17 pacijenata i jučer je, nažalost, preminulo 5 bolesnika“, rekao je Ružić.

Ličko-senjska županija:

S područja Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata 26 je novooboljelih osoba od COVID-19, 28 osoba je izliječeno te je 1 osoba preminula. 9 oboljelih osoba je s područja Gospića, 5 s područja Otočca, 5 s područja Plitvičkih Jezera, 3 s područja Senja, dvije s područja Vrhovina te po jedna s područja Novalje i Perušića. U tijeku je epidemiološka obrada kontakata oboljelih osoba.

Na Covid odjelu OB Gospić preminula je jedna ženska osoba (1936.) s područja Gospića. Od COVID-19 s područja Ličko-senjske županije ukupno je oboljelo 3866 osobe od čega je 223 aktivnih slučaja, 121 osoba je preminulo te je ukupno izliječeno 3522 osobe. Na liječenju na Covid odjelu OB Gospić trenutno se nalazi 38 osoba.

U posljednja 24h provedeno testiranje nad 170 osoba. Na području PU ličko-senjske aktivno je 456 mjera samoizolacije

Zadarska županija:

Na području Zadarske županije 139 je novozaraženih osoba koronavirusom, a jedna je osoba preminula. Novooboljeli izolaciju provode na području gradova Zadar(76), Benkovac(7), Biograd(5) i Pag(1) te općina Bibinje(8), Galovac(1), Jasenice(4), Kali(1), Pakoštane(3), Pašman(1), Poličnik(5), Posedarje(4), Preko(1), Ražanac(1), Stankovci(4), Starigrad(2), Sukošan(4), Sv.Filip i Jakov(4), Škabrnja(4), Vir(1, Vrsi(1) i Zemunik Donji(1).

Kod novooboljelih osoba većinom se radi o kontaktima već prethodno pozitivne osobe. Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 569 uzoraka, pod aktivnim nadzorom je 2443 osoba, a od bolesti se oporavilo 138 stanovnika.

U Općoj bolnici Zadar s koronavirusom preminuo je muškarac u dobi od 82 godine. Na svim COVID odjelima hospitalizirana su 74 bolesnika od kojih je 8 na respiratoru, a u Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na moru na liječenju je 26 pacijenata oboljelih od koronavirusa.

U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske evidentirali su jedno kršenje mjere samoizolacije.

Šibensko-kninska županija:

U protekla 24 sata, na području Šibensko-kninske županije 181 osoba je oboljela od COVID-19 infekcije. Nažalost, preminula je muška osoba starije životne dobi, oboljela od COVID-19 infekcije, koja se liječila u šibenskoj bolnici. Trenutno su 524 aktivna slučaja oboljenja od COVID-19 infekcije. U šibenskoj bolnici liječi se 70 osoba, od kojih je šest osoba na respiratoru, dok se u kninskoj bolnici liječi 11 osoba. Ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u izolaciji.

Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno su 2194 osobe. U posljednja 24 sata uzorkovan je i testiran 351 uzorak za testiranje na SARS-CoV-2 virus. Molimo građane da se pridržavaju svih propisanih epidemioloških mjera. Sve informacije vezane uz koronavirus možete pratiti na jedinstvenoj web stranici www.koronavirus.hr.

Splitsko-dalmatinska županija:

Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 1321 obrađenog testa danas su 442 novooboljele osobe s područja Splitsko-dalmatinske županije pozitivne na COVID infekciju i to iz Splita 145, Hvara 12, Imotskog 14, Kaštela 25, Makarske 22, Omiša 2, Sinja 40, Solina 19, Starog Grada 9, Supetra 11, Trilja 10, Trogira 16, Vrgorca 4, Baške Vode 3, Brela 1, Dicma 6, Dugog Rata 3, Dugopolja 8, Gradca 5, Hrvaca 6, Jelse 1, Klisa 5, Lećevice 1, Lovreća 3, Marine 3, Muća 5, Nerežišća 1, Otoka 1, Podbablja 7, Podgore 1, Podstrane 7, Postira 13, Prološca 2, Pučišća 4, Runovića 5, Sućurja 1, Sutivana 5, Šolte 1, Tučepi 11, Zagvozda 2, Zmijavaca 1 i Ciste Provo1 osoba.

Od ukupnog broja novooboljelih 302 osobe su kontakti prethodno oboljelih dok se ostali epidemiološki obrađuju.

Ukupno 1989 osoba nalazi se u samoizolaciji. Na bolničkom liječenju nalaze se 178 COVID pozitivnih osoba u KBC-u Split dok se 18 osoba nalazi na respiratoru.

Prema izvješću KBC-a Split u protekla 24 sata preminule su dvije osobe; jedna ženska osoba stara 67 godina i jedna muška osoba stara 68 godina. Osobe su uz brojne komorbiditete bile pozitivne i na COVID infekciju.

Dubrovačko-neretvanska:

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 139 novih slučajeva zaraze koronavirusom (62 utvrđeno brzim antigenskim testom). Radi se o 44 osobe iz Dubrovnika, 42 iz Metkovića, 15 iz Ploča, šest iz Opuzena, pet iz Kule Norinske, četiri iz Pojezerja i Župe dubrovačke, tri iz Dubrovačkog primorja i Zažablja, dvije iz Konavala, Stona i Vele Luke te jednoj iz Blata, Janjine, Korčule, Lumbarde, Orebića i Smokvice kao i jednoj osobi koja nema prebivalište na području naše županije.

Ukupno je zaraženo 67 muških i 72 osobe ženskog spola, a 83 ih ima utvrđenu epidemiološku vezu. Preminule su dvije muške osobe iz Dubrovnika (rođ. 1937.g. i 1931.g.).

Izliječene su 102 osobe: 32 iz Dubrovnika, 31 iz Metkovića, devet iz Konavala, osam iz Ploča, pet iz Dubrovačkog primorja, četiri iz Župe dubrovačke, dvije iz Kule Norinske i Orebića, jedna iz Janjine, Opuzena, Smokvice, Stona i Zažablja te četiri osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije. U posljednja 24 sata obrađen je 501 uzorak, a od početka pandemije analizirano je ukupno 56 828 uzoraka.

U OB Dubrovnik hospitalizirano je 67 osoba pozitivnih na koronavirus. Tri pacijenata zahtijevaju intenzivnu skrb, od čega je jedan na invazivnoj, a dva na neinvazivnoj ventilaciji.

U samoizolaciji je 1466 osoba, a u posljednja 24 sata zabilježeno je jedno kršenje mjere samoizolacije. Od početka pandemije zabilježeno je ukupno 611 kršenja mjere samoizolacije. Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

(Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Whatsapp ili Viber broja 091 619 7475, e-poštom na glasotoka@gmail.com ili porukom na Facebook stranicu "Glas otoka")