Vedran Morin/Glas otoka
COVID19

COVID-19 Dnevno izvješće županijskih stožera

U posljednja 24 sata zabilježeno je 735 novih slučajeva zaraze koronavirusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 11.028. Među njima su 1713 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 155 pacijenata. Nažalost, od posljedica koronavirusa, preminulo je 30 osoba.

Izradio: Sandro Puncet

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 280.899 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 6113 preminulo, ukupno se oporavilo 263.758 osoba od toga 1531 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji su trenutno 26.592 osobe. Do danas je ukupno testirano 1.589.987 osoba, od toga 6333 u posljednja 24 sata.

Zaključno s 5. travnjem utrošeno su 524.724 doze, a cijepljeno je 426.310 osoba. Prvom dozom cijepljeno je 326.247 osoba, dok je drugom dozom cijepljeno 98.414 osoba. Za 1649 osoba nema podataka kojom dozom su cijepljenje.

Svi testni centri u Republici Hrvatskoj

IZVJEŠĆA STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE S PODRUČJA JADRANSKE HRVATSKE

Istarska županija:

Tijekom protekla 24 sata u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 303 uzoraka briseva na COVID-19. Potvrđeno je 11 novozaraženih osoba. Kod 8 osoba radi se o dolasku iz mjera samoizolacije ili bliskom kontaktu već poznate pozitivne osobe. Kod 2 osobe epidemiološki se radi o uvezenom slučaju s područja: Slavonija (1), Bosna i Hercegovina (1). U epidemiološkoj obradi nalazi se 1 osoba.

Izliječeno je 13 osoba. Trenutno je 118 aktivnih COVID-19 pozitivnih osoba. U mjerama samoizolacije nalazi se 1475 osoba.

U Općoj bolnici Pula, na Odjelu za infektologiju, na liječenju je 75 osoba, a od toga se 8 osoba se nalazi u respiracijskom centru. Nažalost, u Općoj bolnici Pula preminula je jedna COVID-19 pozitivna osoba (1956. godište) s pridruženim kroničnim bolestima.

U Istri je cijepljeno 22.374 osoba, od toga s obje doze 5.945 osoba. Tijekom ovog tjedna iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije na cijepne punktove biti će dostavljeno 6040 doza cjepiva.

Primorsko-goranska županija:

Prema podacima epidemiološke službe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ danas je u Županiji evidentirano 60 novih slučajeva zaraze koronavirusa, dok je 277 osoba ozdravilo. Broj aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti na području PGŽ je 2815 što je za 220 osoba manje nego jučer. Ukupno su tijekom jučerašnjeg dana laboratorijski obrađena 584 uzorka, a udio pozitivnih osoba unutar tog broja je također manji i iznosi 10,3 posto.

Iz Ureda ravnateljstva KBC-a Rijeka izvijestili su da je broj hospitaliziranih pacijenata koje se liječe od COVID-19 bolesti danas povećan za 15 pacijenta i iznosi 185 osoba, od kojih je 17 na respiratoru. Tijekom jučerašnjeg dana u KBC-u, su nažalost, preminule četiri osobe od COVID-19 bolesti. Udio liječenih osoba unutar ukupnog broja aktivnih slučajeva je 6,5 posto.

Ličko-senjska županija:

S područja Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata 31 je novooboljela osoba od COVID-19, 31 osoba je izliječena te je jedna osoba preminula. 11 oboljelih osoba je s područja Gospića, 8 s područja Otočca, 5 s područja Senja, 5 s područja Plitvičkih Jezera te dvije s područja Novalje. U tijeku je epidemiološka obrada kontakata oboljelih osoba.

Na Covid odjelu OB Gospić preminula je jedna ženska osoba (1943.) s područja Otočca. Od COVID-19 s područja Ličko-senjske županije ukupno je oboljelo 3823 osobe od čega je 238 aktivnih slučaja, 118 osoba je preminulo te je ukupno izliječeno 3467 osoba. Na liječenju na Covid odjelu OB Gospić trenutno se nalazi 38 osoba.

U posljednja 24h provedeno testiranje nad 80 osoba. Na području PU ličko-senjske aktivno je 480 mjera samoizolacije. Na području PU ličko-senjske je utvrđen jedan prekršaj iz Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti – prekoračenje radnog vremena ugostiteljskog objekta u vezi čega je državnom inspektoratu proslijeđena Obavijest o počinjenom prekršaju. Utvrđeno je osam (8) prekršaja iz Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti – nenošenja ili nepravilno nošenje medicinskih ili maski za lice.

Zadarska županija:

Na području Zadarske županije 50 je novozaraženih osoba koronavirusom, a dvije su osobe preminule. Novooboljeli izolaciju provode na području gradova Zadar(34), Benkovac(2), Biograd(1), Nin(1) i Obrovac(2) te općina Bibinje(2), Pašman(1), Poličnik(2), Posedarje(1), Ražanac(1), Starigrad(1), Sukošan(1) i Vrsi(1).

Većina novooboljelih osoba su kontakti već prethodno oboljelih, a uglavnom je riječ o obiteljskim kontaktima te kontaktima na radnom mjestu. Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 307 uzoraka, a pod aktivnim nadzorom je 2377 stanovnika.

U Općoj bolnici Zadar s koronavirusom preminuli su 84-godišnja žena i 82-godišnji muškarac. Na svim COVID odjelima hospitalizirano je 79 bolesnika od kojih je 7 na respiratoru, a u Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na Moru na liječenju su 22 pacijenta oboljela od koronavirusa.

U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske evidentirali su dva kršenja mjere samoizolacije.

Šibensko-kninska županija:

U protekla 24 sata, na području Šibensko-kninske županije 24 osobe su oboljele od COVID-19 infekcije. Nažalost, preminule su dvije ženske osobe starije životne dobi oboljele od zarazne bolesti COVID-19, koje su se liječile u šibenskoj bolnici.

Trenutno su 462 aktivna slučaja oboljenja od COVID-19 infekcije. U šibenskoj bolnici liječi se 68 osoba, od kojih su četiri osobe na respiratoru, dok se u kninskoj bolnici liječi devet osoba. Ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u izolaciji. Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno je 2320 osoba.

U posljednja 24 sata uzorkovano je i testirano 75 uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2 virus.

U proteklom tjednu, od 29. ožujka do 4. travnja 2021., ukupno je oboljelo 825 osoba: 600 osoba s područja Šibenika, 41 osoba s područja Skradina, 38 osoba s područja Vodica, 33 osobe s područja Drniša, 22 osobe s područja Knina, 21 osoba s područja Bilica, 16 osoba s područja Tisnog, po 9 osoba s područja Murtera i Pirovca, 7 osoba s područja Unešića, 5 osoba s područja Tribunja, po 4 osobe s područja Promine i Primoštena, 3 osobe s područja Kistanja, dvije osobe s područja Ružića, jedna osoba s područja Rogoznice te 10 osoba koje borave na području naše županije, a prebivalište im je drugdje.

Molimo građane da se pridržavaju svih propisanih epidemioloških mjera. Sve informacije vezane uz koronavirus možete pratiti na jedinstvenoj web stranici www.koronavirus.hr.

Splitsko-dalmatinska županija:

Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 926 obrađenih testova danas je 296 novooboljelih osoba s područja Splitsko-dalmatinske županije pozitivno na COVID infekciju i to iz Splita 107, Imotskog 11, Kaštela 22, Komiže 1, Makarske 14, Omiša 10, Sinja 20, Solina 21, Trilja 4, Trogira 19, Vrgorca 2, Baške Vode 2, Brela 1, Dicma 2, Dugog Rata 6, Dugopolja 5, Gradca 2, Hrvaca 1, Jelse 1, Klisa 1, Lokvičića 1, Lovreća 1, Marine 3, Muća 3, Okruga 1, Podbablja 4, Podgore 3, Podstrane 6, Prološca 3, Runovića 4, Segeta 3, Šestanovca 1, Šolte 1, Tučepi 4, Zagvozda 4 i Ciste Provo 2 osobe.

Od ukupnog broja novooboljelih 172 osobe su kontakti prethodno oboljelih dok se ostali epidemiološki obrađuju.

Ukupno 1962 osobe nalaze se u samoizolaciji. Na bolničkom liječenju nalaze se 182 COVID pozitivne osobe u KBC-u Split dok se 18 osoba nalazi na respiratoru.

Prema izvješću KBC-a Split u protekla 24 sata preminula je jedna ženska osoba stara 48 godina. Osoba je uz brojne komorbiditete bila pozitivna i na COVID infekciju.

Dubrovačko-neretvanska:

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježena su 84 nova slučaja zaraze koronavirusom (46 utvrđeno brzim antigenskim testom). Radi se o 27 osoba iz Metkovića, 21 iz Dubrovnika, 11 iz Ploča, šest iz Župe dubrovačke, četiri iz Kule Norinske, tri iz Korčule, dvije iz Orebića, Slivnog i Zažablja, jednoj iz Dubrovačkog primorja, Konavala, Opuzena i Stona te dvije osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije.

Ukupno su zaražene 42 muške i 42 osobe ženskog spola, a 47 ih ima utvrđenu epidemiološku vezu. Preminula je jedna muška osoba iz Dubrovnika (rođ. 1928.g.).

Izliječena je 71 osoba: 25 iz Metkovića, 15 iz Dubrovnika, devet iz Ploča, šest iz Župe dubrovačke, pet iz Opuzena, četiri iz Kule Norinske, dvije iz Dubrovačkog primorja i Konavala, jedna iz Pojezerja te dvije osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije.

U posljednja 24 sata obrađeno je 277 uzoraka, a od početka pandemije analizirano je ukupno 55 934 uzorka. U OB Dubrovnik hospitalizirano je 69 osoba pozitivnih na koronavirus. Četiri pacijenata zahtijevaju intenzivnu skrb, od čega su dva na invazivnoj, jedan na neinvazivnoj ventilaciji te jedan na kisiku.

U samoizolaciji je 1368 osoba, a u posljednja 24 sata zabilježeno je jedno kršenje mjere samoizolacije (na granici). Od početka pandemije zabilježeno je ukupno 608 kršenja mjere samoizolacije.
Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

(Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Whatsapp ili Viber broja 091 619 7475, e-poštom na glasotoka@gmail.com ili porukom na Facebook stranicu "Glas otoka")